Zboží

Vstřikování paliva do motoru je moderní technický zázrak

Vstřikovače zajišťují maximální výkon motoru

Spalovací motory prošly za dobu svého vývoje dlouhou cestu. Kdybyste navštívili technické muzeum v Praze a prohlédli si tam automobily, které se Prahou proháněly na počátku dvacátého století, žasli byste, v čem byli tehdy lidé schopni vůbec jezdit. Zajímavé by zároveň bylo, kdyby se někdo, nějaký člověk, který žije v té době, rázem přenesl v časovém koridoru do budoucnosti, řekněme do současnosti. Byl by jistě udiven, jak je vůbec možné docílit takového výkonu spalovacího motoru, nehledě na úpravy karosérie, podvozku a dalších částí vozidla.

retro styl v autě

Technický pokrok se projevil ve všech částech automobilu a nevynechal ani pohonnou jednotku – motor. I když pohon pracuje na shodném principu, známém již přes sto let, je stále co vylepšovat a přinášet inovace. Jednou z nich je i vstřikování paliva do spalovacích komor.

V současné době se provádí například vstřikovacími ventily, které vnáší palivovou směs, nasátou palivovým čerpadlem, do spalovacích prostor uvnitř válců motoru. Jde o to, aby byla směs co nejvíce rozptýlena do superjemných částic, jen tak lze docílit důkladného spálení směsi a dosažení obrovského výkonu i při relativně malé spotřebě paliva.

žena za volantem

Vstřikování paliva 03l130277b Woocar je elektronicky řízeno a již dávno neplatí, že je moderní motor v osobních i nákladních automobilech čistě mechanická záležitost. A právě elektronika by byla asi tím nejvíce podivuhodným jevem, kterému by se člověk, žijící před sto lety, hluboce poklonil.

Když přijde porucha

Moderní doba s sebou však nese i jistá úskalí, a těmi jsou technické závady a jejich řešení. Platí zde přímá úměra – čím technicky složitější motor, tím větší pravděpodobnost nějakého defektu. Ne vždy se jim podaří zabránit a pak se vám mohou hodit náhradní díly, které výrobci automobilů dodávají na trh současně s kompletními vozy.