Vstřikování paliva do motoru je moderní technický zázrakVstřikování paliva do motoru je moderní technický zázrak

Vstřikovače zajišťují maximální výkon motoru

Spalovací motory prošly za dobu svého vývoje dlouhou cestu. Kdybyste navštívili technické muzeum v Praze a prohlédli si tam automobily, které se Prahou proháněly na počátku dvacátého století, žasli byste, v čem byli tehdy lidé schopni vůbec jezdit. Zajímavé by zároveň bylo, kdyby se někdo, nějaký člověk, který žije v té době, rázem přenesl v časovém koridoru do budoucnosti, řekněme do současnosti. Byl by jistě udiven, jak je vůbec možné docílit takového výkonu spalovacího motoru, nehledě na úpravy karosérie, podvozku a dalších částí vozidla.

retro styl v autě

Technický pokrok se projevil ve všech částech automobilu a nevynechal ani pohonnou jednotku – motor. I když pohon pracuje na shodném principu, známém již přes sto let, je stále co vylepšovat a přinášet inovace. Jednou z nich je i vstřikování paliva do spalovacích komor.

V současné době se provádí například vstřikovacími ventily, které vnáší palivovou směs, nasátou palivovým čerpadlem, do spalovacích prostor uvnitř válců motoru. Jde o to, aby byla směs co nejvíce rozptýlena do superjemných částic, jen tak lze docílit důkladného spálení směsi a dosažení obrovského výkonu i při relativně malé spotřebě paliva.

žena za volantem

Vstřikování paliva 03l130277b Woocar je elektronicky řízeno a již dávno neplatí, že je moderní motor v osobních i nákladních automobilech čistě mechanická záležitost. A právě elektronika by byla asi tím nejvíce podivuhodným jevem, kterému by se člověk, žijící před sto lety, hluboce poklonil.

Když přijde porucha

Moderní doba s sebou však nese i jistá úskalí, a těmi jsou technické závady a jejich řešení. Platí zde přímá úměra – čím technicky složitější motor, tím větší pravděpodobnost nějakého defektu. Ne vždy se jim podaří zabránit a pak se vám mohou hodit náhradní díly, které výrobci automobilů dodávají na trh současně s kompletními vozy.