LED žárovky nejsou jen obyčejné světelné zdroje

Častá výměna žárovek

Přiznejme si, že jestliže si pořídíme některý technický vynález a užíváme jej prakticky denně, jsme spokojeni, naplní nás štěstím a mnohdy si uvědomíme, jak by byl život obtížnější, kdybychom tento vynález neznali. Nepříjemná situace však nastává tehdy, jestliže je ona vymoženost poruchová, nespolehlivá, a je spíše na obtíž. Takové jevy můžeme snadno porovnat u světelných zdrojů – klasická žárovka s wolframovým vláknem je v provozu maximálně tisíc hodin, což je přibližně jeden rok, navíc se často stává, že vlákno praskne a žárovka přestane svítit v nevhodnou chvíli, někdy i za cenu vypadlého jističe. A jde-li o stropní svítidla, kde je nutné pracně demontovat zaprášený kryt, máme o zábavu na štaflích postaráno.
S LED diodami nic takového nezažijete, ty jsou v provozu zpravidla od 25 do 100 tisíc hodin, což odpovídá době až 30 let. Nevadí jim ani časté spínání, nabíhají okamžitě na plný výkon, máte tedy po celou dobu jejich životnosti možnost využívat jejich přednosti.

dvě žárovky

Důvod ke hře

Nejšťastnějšími lidmi bývají ti, co si dovedou hrát i v dospělosti. Pokud k nim patříte i vy, možná dokážete ocenit nekonečné možnosti LED diodové technologie, která je i zdrojem pro zábavné a kreativní hraní se světlem. LED žárovky, panely, pásky a reflektory jsou stmívatelné a lze je využít i pro tvorbu různobarevných variací. Některé typy je možné instalovat jako inteligentní osvětlení a programovat různé barevné přechody v závislosti na intenzitě a barvě denního světla nebo podle nálady.

lampičky

Trocha nostalgie a moderního pojetí v jednom

Nejprodávanějším modelem LED diodových svítidel jsou žárovky s paticí E27. Edisonův závit zkrátka přežil jak svého tvůrce, tak i původní baňky s wolframovým vláknem. Současné možnosti technologie polovodičů jsou však na mnohem vyšší úrovni, lze jimi osadit lustry a lampičky žárovkami o různé barevné teplotě. Pro odpočinek jsou vhodné teplejší barvy bílého světla o teplotě chromatičnosti kolem 3000 Kelvinů, pro udržení pozornosti a zvýšení bdělosti při práci lze vybírat z odstínů tzv. studené nebo neutrální denní bílé.

Back To Top